Catia Modülleri Nelerdir ? Ne İşe Yarar ?

Emrah Burulday

Administrator
Yönetici
3 Ağu 2019
427
137
43
CATIA Modülleri Nelerdir?
2428732_Meyer_Werft_3DEXPERIENCE_1_Courtesy_of_Meyer_Werft-3dcatia-1-780x405.jpg


CATIA içerisinde farklı endüstriyel sektörlere hitap eden bir çok CATIA modülü bulunmaktadr. Bu modüller her endüstri alanına göre farklılık göstermektedir.Gelin birlikte önemli olan bir kaç tanesini inceleyelim. Tüm modülleri için
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
bakabilirsiniz.

CATIA Altyapısı Özeti:
Catia Version 5, geliştirilmiş mekanik süreç merkezli tasarım ihtiyaçlarına hitap eder. Öncü kenar özellik-temelli tasarım fonksiyonlarına ek olarak, bu çözüm aynı zamanda mekanik montaj tasarımları ve çizim oluşturma için oldukça faydalı yetenekler de içerir. Hem UNIX hem de Windows ortamlarında bulunabilen Version 5, Windows sunum standartlarıyla tamamen uyumlu olacak şekilde hazırlanmıştır.
CATIA Version 4 tasarımlarının değiştirilip işlenmesi gerektiği genişletilmiş girişimde uygulanabilmesi için, Version 5, CATIA Version 4 verisi ile benzersiz bir iki-yönlü işbirliği içerir. Benzer şekilde, Version 5, işbirlikçi uygulamalar sunarak CATIA Solutions Version 4 portfolyosunun düşünce özgürlüğünden de yararlanmaktadır. Açık bir çözüm olarak, en çok kullanılan veri değişim endüstri standartlarına sahip ara yüzler içerir.
Hadi birlikte modüllerinin ne olduğu ve ne işie yaradığına bakalım.

CATIA Modülleri – Catia Part Design (Parça Tasarımı)

Part Design (Parça Tasarımı) uygulaması, CATIA modülleri arasında en çok kullanılan tasarım aracıdır. Montaj kavramından yinelemeli ayrıntılı tasarıma kadar sezgisel ve esnek bir kullanıcı ara yüzü ile sağlam 3D (üç boyutlu) parçaların tasarlanmasını mümkün kılar. Part Design (Parça Tasarımı) uygulaması, basit düzeyden ileri düzeye çeşitli zorluklarda, parçalar için tasarım gereçlerini temin edebilmenizi sağlayacaktır.
Özelliğe dayanan tasarım gücünü Boolean yaklaşımının esnekliğiyle birleştiren bu uygulama, ön tasarım ve yerel 3D (üç boyutlu) parametreleştirme gibi çoklu tasarım yöntemleri ile birlikte son derece verimli ve sezgisel bir tasarım çevresi sunar.

Ölçülebilir bir ürün olarak Part Design (Parça Tasarımı), Assembly Design (Montaj Tasarımı) ve Generative Drafting (Üretken Teknik Resim) gibi mevcut ya da gelecek diğer eş ürünlerle birlikte işbirliği içerisinde kullanılabilir. Başlangıç aşamasındaki kavramdan ürünün işleme girmesine kadar olan tüm ürün geliştirme sürecine destek sağlayabilmek için, endüstri içerisindeki en geniş uygulama portfolyosuna CATIA Solutions Version 4 ile işbiriliği yoluyla da ulaşılabilir.

CATIA Modülleri – Catia Sketcher (Desinatör)
Desinatör uygulaması, CATIA Modülleri arasında 3D oluşturmayı mümkün kılan ve öğrenilmesi gereken en temel tasarım aracıdır. CATIA Sketcher, tasarımcıların hızlı ve doğru bir şekilde 2D (iki boyutlu) profillerin eskizlerini çizebilmelerini sağlamaktadır.
Eskiz: Desinatör çalışma alanında oluşturulan geometrik elemanlardan oluşan set. Örneğin: bir eskiz; profil, yapım çizgileri ve noktalarını içerebilir.

Catia Generative Drafting (Üretken Teknik Resim)
Version 5 Generative Drafting (Üretken Teknik Resim), kullanıcılara 3D (üç boyutlu) parçalarla montaj tanımlarından çizimler oluşturabilmeleri için güçlü işlevler sunan yeni nesil bir üründür.CATIA Modülleri arasında 2D teknik resim oluşturmak için kullanılan temel araçlardar birisidir. Makrolar ile istediğiniz şekilde özelleştirilmesi mümkündür.
Generative Drafting (Üretken Teknik Resim), farklı zorluk düzeylerindeki çizimlerin oluşturulması; bu çizimlerde boyutların, ek açıklamaların ve süslemelerin kullanılmasına yönelik standart bir üründür.

Catia Interactive Drafting (İnteraktif Çizim)
CATIA Version 5 Interactive Drafting (Interaktif Çizim), 2D (iki boyutlu) tasarım ve çizim üretim gereçleri kullanan yeni nesil bir üründür.
Interactive Drafting (İnteraktif Çizim), bir temel sistem içerisinde tek başına 2D (iki boyutlu) CAD çevresinde kullanılabilen, oldukça üretken, sezgisel bir çizim sistemidir. Bu sistem aynı zamanda, çizimlerin (teknik resimlerin) süsleme ve ek açıklamaları için, entegre 2D (iki boyutlu) interaktif işlevsellik ve ileri düzeydeki üretim çevresi ile (Generative Drafting (Üretken Teknik Resim) ürününü de geliştirir. Böylece, 2D’ye (iki boyutluya) dayanan tasarım yöntemlerinden 3D’ye (üç boyutluya) dayanan tasarım yöntemlerine basit ve sade bir geçiş yapılmış olur.

Interactive Drafting (İnteraktif Çizim), Version 4 ile ileri düzeyde uyum sergilemektedir. Interactive Drafting (İnteraktif Çizim) sayesinde, Version 4 ile başlatılan çizimleri Version 5’de inceleyip tamamlayabilmek mümkündür.
Interactive Drafting (İnteraktif Çizim) Kullanıcı Rehberi, çeşitli zorluk düzeylerindeki çizimlerin nasıl oluşturulacağını göstermek için hazırlanmıştır. Bir çizim oluşturmanın pek çok yolu vardır ve bu belge karşılaşılabilecek farklı oluşturma düzeylerinin gösterilmesini hedeflemektedir.

Catia Assembly Design (Montaj Tasarımı)
CATIA Modülleri arasında en çok kullanılan temel montaj modülüdür. Montaj Tasarımı, sezgisel ve esnek bir kullanıcı ara yüzü ile montaj tasarımları oluşturur.
Ölçülebilir bir çalışma alanı olarak, Assembly Design (Montaj Tasarımı), Part Design (Parça Tasarımı) ve Generative Drafting (Üretken Teknik Resim) gibi mevcut eş ürünlerle işbirliği içinde kullanılabilir.
Başlangıç aşamasındaki kavramdan ürünün işleme konacağı son ana kadar olan tüm ürün geliştirme sürecine destek olması için, endüstri içerisindeki en geniş uygulama portfolyosuna, CATIA Version 4 işbirliği yoluyla ulaşılabilir.
Digital Mock-Up (DMU) Navigator (Dijital Maket Navigatör) denetim yetenekleri, aynı zamanda montajların izlenip kontrol edilmesinde de kullanılabilir. Diğer izleme araçları ile ileri yürüyüş ve uçma gibi çeşitli hızlardaki, interaktif teknikler, büyük montajlar arasında görsel olarak gezebilmenizi sağlar.
Montaj Tasarımı – Kullanıcı Rehberi, nasıl montaj oluşturulacağının gösterilmesi için tasarlanmıştır. Bu rehber, karşılaşılabilecek çeşitli düzeyledeki montaj oluşumunun gösterilmesini amaçlar.

Catia SheetMetal Design
SheetMetal Design (Bükümlü Metal Tasarımı) çalışma alanı, sezgisel ve esnek bir kullanıcı ara yüzü sunan yeni nesil bir üründür. CATIA Modülleri arasında CATIA sheet Metal tasarım modülü yine en çok kullanılan modüller arasındadır. Özelliğe dayalı uygun tasarlamayı sağlar, bu sayede, katlanmamış ya da katlanmış parça sunumları arasındaki uygun mühendislik ile kâğıt metal parçaların tasarlanması mümkün hale gelmiştir.
SheetMetal Design aşağıda verilen temel fonksiyonları sunmaktadır:
• Uygun ve sadık bükümlü metal özelliklerine dayalı tasarlama,
• Katlanmış ve katlanmamış parça sunumları arasında uygun mühendislik,
• Tanımlanmış şirket standartları tablolarına ulaşma,
• Katlanmamış görüntü ve özel ayarları içeren sadık çizim yetenekleri.
Tüm sheetmetal özellikleri, uygun bilgiyi edinebilmek ve ve tasarım kalitesini artırabilmek için, Knowledge Advisor (Bilgi Danışma) çalışma alanı tarafından tekrar kullanılabilir.
Yerel olarak entegre edilmiş SheetMetal Design (Metal Tasarımı), tüm V5 uygulamaları ile aynı kullanım kolaylığı ve aynı kulanıcı ara yüzü tutarlılığını sunar.
Ölçülebilir bir ürün olarak SheetMetal Design, Assembly Design (Montaj Tasarımı) ve Generative Drafting (Üretken Teknik Resim) gibi mevcut yada gelecekteki eşdeğer CATIA V5 ürünleri ile birlikte uyum içerisinde kullanılabilir. Başlangıç aşamasındaki kavramdan ürünün işleme girmesine kadar olan tüm ürün geliştirme sürecine destek sağlayabilmek için, endüstrideki en geniş uygulama portfolyosuna aynı zamanda CATIA Solutions (CATIA Çözümleri) Version 4 ile kurulacak işbirliği aracılığıyla da ulaşılabilir.

Catia Aerospace SheetMetal Design
Aerospace Sheetmetal Design (Havacılık Metal Tasarımı) çalışma alanı, özelliğe dayalı uygun tasarlamayı sağlar, böylece, katlanmamış ya da katlanmış bir parça sunumu arasındaki uygun mühendislik ile kâğıt metal parçaların tasarlanması mümkün hale gelebilir.
Aerospace Sheetmetal (Havacılık Kâğıt Metali), önceden tanımlanmış özellikler kullanarak bir parçayı tanımlamanızı sağlar. Hem devrik geometri hem de basit geometri özelliklerin açıklanması yoluyla hesaplanabilir.

Catia Wireframe and Surface (Tel kafes ve Yüzey)
Wireframe and Surface (Tel kafes ve Yüzey) çalışma alanı, öncül tasarım sırasında tel kafes yapım elemanlarını oluşturmanızı ve tel kafes ile yüzey özellikleri aracılığıyla mevcut 3D (üç boyutlu) mekanik parça tasarımını geliştirmenizi sağlar. CATIA modülleri arasında bulunan Part Design (Parça Tasarımı) için bir tamamlayıcı olan bu ürün, somut hibrid tasarlamanın gerektirdiklerini karşılamaktadır.
Özelliğe dayalı yaklaşım, tasarım yöntemleri ile tasarım özelliklerinin keşfedilip tekrar kullanılması için, üretken ve sezgisel bir tasarım çevresi sunar.
Ölçülebilir bir ürün olarak Wireframe and Surface, Part Design (Parça Tasarımı), Assembly Design (Montaj Tasarımı) ve Generative Drafting (Üretken Teknik Resim) gibi eşdeğer ürünlerle birlikte kullanılabilir. Başlangıç aşamasındaki kavramdan ürünün işleme girmesine kadar olan tüm ürün geliştirme sürecine destek sağlayabilmek için, endüstrideki en geniş uygulama portfolyosuna aynı zamanda CATIA Solutions (CATIA Çözümleri) Version 4 ile kurulacak işbirliği aracılığıyla da ulaşılabilir.

Catia Composites Design (Bileşen Tasarımı)
Composites Design (Bileşen Tasarımı) 3, üreticilerin havacılıktan otomative veya tüketici malları şirketlerine kadar bileşen parçalarını tasarlamalarında gereken süreyi kısaltmalarına yardımcı olan, bileşen süreci merkezli ileri düzeyde bir çözümdür.
Bu çözüm, kavram aşamasında bile sınırlı bileşen analizi ve üretilebilirlik için ürünün gereksinimlerini göz önünde bulundurarak, ön tasarım ve detaylı tasarım adımlarını kapsayan araçlar sunar.
CATIA Modülleri arasında çok sık kullanılmayan Composites Design (Bileşen Tasarımı) 3, CATIA V5 yapısının tüm avantajlarından faydalanarak benzersiz ve güçlü bir bileşen tasarım çözümü sunmaktadır. CATIA V5 avantajları arasında; yerel entegrasyon, yayılmış Knowledgeware yetenekleri ve CATIA V5 kullanım kolaylığı yer alır.
Composites Design (Bileşen Tasarımı) çalışma alanının alt parçaları olarak ayrıca aşağıdaki ürünler de mevcuttur:
Composites Engineering Design (CPE) (Bileşen Mühendisliliği Tasarımı) ürünü, ön tasarımdan ayrıntılı mühendislik tasarımına kadar tüm bileşen parça tasarımları için özel olarak hazırlanmış süreç odaklı araçlar sunar.
Otomatik katarın oluşturulması, kesin somut üretim, fiber davranış simülasyonu ve gözetim yetenekleri gibi analiz araçları, bu ürünün bazı temel bileşenleri arasında yer almaktadır.
Bu ürün, kullanıcıların üretim kısıtlamalarını kavramsal tasarım aşamasının başlangıcında yerleştirilmesini sağlayarak; tasarım-üretim sürecini kısaltır.
Composites Design for Manufacturing (CPM) (Üretim için Bileşen Tasarımı) ürünü, bileşen parçalarının üretim hazırlığı için özel olarak hazırlanmış süreç odaklı araçlar sunar.
Güçlü senkronizasyon yetenekleri ile CPM, tedarikçilerin OEMleri ile bileşen tasarım sürecinde yakından işbirliği kurabilmelerini sağlayan, mühendislik tasarımı ile fiziksel üretim arasındaki temel bağlantıdır.
CPM üretim mühendisliği, bileşen tasarım sürecini, tüm üretim ve üretilebilirlik kısıtlamalarını içerebilir.

Catia Weld Design (Kaynak Tasarımı)
Weld Design (Kaynak Tasarımı), montajlardaki kaynakları tasarlamanıza yardımcı olur. CATIA modülleri arasında faydalı ve yararlı metodları içerisinde barındırmaktadır.
Bu uygulama, kaynak fabrikasyon gereksinimlerini yerine getirebilmeniz için farklı araçlar sağlayarak oldukça üretken ve sezgisel bir tasarım çevresi sunar.
Weld Design (Kaynak Tasarımı), Generative Drafting (Üretken Teknik Resim) gibi diğer ürünlerle birlikte işbirliği içerisinde kullanılabilir.

CATIA Automotive Body in White Fastening Design(Araç Beyaz Gövde Bağlayıcılarının Tasarımı)
Automotive Body in White Fastening (Araç Beyaz Gövde Bağlayıcılarının Tasarımı) uygulaması, Automotive Body In White Fasteners (Araç Beyaz Gövde Bağlayıcılarının Tasarımı) tasarımı için özel olarak hazırlanmış bir üründür. Adhesives, Sealers ve Mastics ile kaynak teknolojileri ve mekanik perçinlemeyi desteklemektedir.

Kendileriyle eşleşen uygun parametreleri ile birlikte özel bağlayıcı süreç kodları tüm bu genel bağlama teknolojileri için bir Application Parameters Start-Up (Uygulama Parametreleri Başlangıcı) dosyasında kurulabilir. Bu dosya şirket ya da endüstrinin gerektirdiği özel standartlara göre müşteri tarafından tamamen özelleştirilebilir. Bu ürünün özelliği temel alan yaklaşımı büyük ölçüde yapılandırılmış ve sezgisel bir tasarım çevresi sunar.

Bağlayıcılar, eklenecek paçaların özel bağlama bölgelerini bağlayabilmek için toplanabilir. Bağlayıcılar gibi belirli noktalar oluşturabilir, bunlar üzerinde değişiklikler yapabilir ve bunları silebilirsiniz.

HVAC Design (HVAC Tasarımı (Heater-Vent-Air Conditioning) Isıtıcı-havalandırma-iklimlendirme)
HVAC Design (HVAC Tasarımı (Heater-Vent-Air Conditioning) Isıtıcı-havalandırma-iklimlendirme) ürünü, müşterilerine endüstri standarlarına uygunluk, terminoloji ve pratik uygulamalar sağlayarak HVAC sistemlerinin fiziksel tasarımlarını oluşturma, değiştirme, analiz edebilme ve yönetebilmede kullanacakları bütün ve eksiksiz bir araçlar seti sunmaktadır. Buradaki araçlar, tüm uygun tasarım bilgisini kavrayabilen akıllı bir HVAC düzeni oluşturmaya yönelik özel olarak hazırlanmıştır. Söz konusu akıllı HVAC tasarım yetenekleri, kullanıcıların tasarımlarını hazırlama ve geçerli kılma süreçlerindeki verimlerini arttırır. Tüm bunlara ek olarak, edinilen bilgi downstream (aşağı akım) tasarım süreçleri için tekrar kullanılabilir.

Bu ürün, HVAC konfigürasyonlarının tanımlanmasını desteklemektedir. Bu bağlamda, parçaların tutarlı bir şekilde yerleştirilmesi için gerekli olan genel düzenleme araçları yer almaktadır. Eksiksiz bir dağıtım seti ile parça yerleştirme yöntemleri, özel olarak kullanıcıların verilen belirli bir durum için doğru olanı seçebilmelerine imkân tanır. Proje standartlarına uygunluğu garantileyebilmek için özellik sürümlü tasarım mevcuttur. Fonksiyon sürümlü tasarım ise, tasarım içeriğinin her hangi olası bir değişim senaryosu için mevcut olup olmadığını garanti altına alma amacıyla kullanılmaktadır.

Bu ürün sayesinde müşterilere tüm bunlara ek olarak, hızlı bir şekilde tasarım bilgisini sorgulayabilmek ve uygun rapor versini oluşturabilmek için eksiksiz yetenekler de sunulmaktadır. Tüm bu tasarım araçları, kullanıcıların tasarımlarını hızlı bir şekilde oluşturabilmelerine, tasarım üzerinde değişiklik yapabilmelerine ve bunları yönetebilmelerine imkân tanıyan son derece sezgisel ve üretken bir arayüz üzerinden sağlanmaktadır.
Bu ürün, kullanıcıları hızlı bir biçimde üretime dâhil edecek proje standartları ile katalogların tanımlanması için mümkün olabildiğince hızlı yöntemler sağlayan kapsamlı ve esnek kurulum fonksiyonları sunar. Ürün, başlangıç düzeyindeki kullanıcılar için HVAC parçaları kataloğu ile birlikte gelmektedir.

HVAC Design (HVAC Tasarımı) ürünü, diğer ürünlerle birlikte, kullanıcılara başlangıç tasarımından gemi ya da büro işlemlerine kadar uzanan HVAC sistemlerini oldukça esnek bir şekilde yürütebilme yetkisi sunmaktadır.Catia V5 Structure Functional Design (Fonksiyonel Yapı Tasarımı)
Catia V5 Structure Functional Design (Fonksiyonel Yapı Tasarımı), yapısal elemanların kavramsal tasarımını geliştirip zenginleştirebilmenizi sağlar. Bu ürünün pek çok avantajı bulunmaktadır; örneğin ürün yalnızca kullanım kolaylığı sunmakla kalmaz, aynı zamanda ürünün grafik ara yüzü de oldukça kolay öğrenilebilme özelliğine sahiptir. Genel gemi tasarım projesi, kavramsal tasarım evresinden başlayarak, fonksiyonel ve detaylı tasarıma, oradan da dağıtılabilir çıkarmalara kadar uzanan bir süreçten geçer. Bu ürün, gemi yapım endüstrisi için fonksiyonel tasarım gereçlerini kullanır.

Bu ürün, geminin gövde kısmını oluşturup geliştirmenizi, güverte ile temel gemi bölmelerine kalın zırh kaplamalar ekleyebilmenizi, boylamsal ve enine uzanan koşma sistemleri tanımlayabilmenizi sağlayan kavramsal tasarıma dayanmaktadır. Ürün aynı zamanda, geminin uzunluğu, ağırlığı, çalkantı ve sarsıntılara olan dayanıklılığı, gemi yapımında kullanılacak materyal gibi ayrıntıların hesaplanmasını da sağlamaktadır. Tasarım sürecinin başlangıç evresinde tasarım birimleri geometrisinin tanımlanması ile verilecek araların planlanmasını birleştirerek fonksiyonel tasarım ile üretim süreci arasında bir köprü oluşturur.

Structure Functional Design (Fonksiyonel Yapı Tasarımı), tüm gemi yapım sınıfları için Windows kısayollarını (kopyala, yapıştır, vb.) kullanmaktadır. Böylece benzersiz düzeyde bir verim elde edilirken aynı zamanda son derece basit bir öğrenme eğrisine de ulaşılmış olur.

Ölçülebilir bir ürün olarak Structure Functional Design ürünü, Generative Shape Design (İleri Seviyede Yüzey Modelleme) ve Generative Drafting (İleri Düzeyde Teknik Resim Oluşturma) gibi diğer Version 5 ürünleriyle birlikte kullanılabilir.Advanced Meshing Tools (İleri Düzeyde Örme Araçları)
Advanced Meshing Tools (İleri Düzeyde Örme Araçları), ister yüzey isterse temel parçalar olsun tüm kompleks yapıdaki parçalar için hızlı bir şekilde sınırlı bir eleman (bileşen) oluşturabilmenizi sağlar.

Diğer bir deyişle bu ürün sayesinde özel örmeler üzerinde yüksek kontrole sahip olarak kompleks yapıdaki parçalar için uygun örmeleri gerçekleştirebileceksiniz.


Advanced Meshing Tools (İleri Düzeyde Örme Araçları) çalışma alanı aşağıdaki ürünlerden oluşmaktadır:

• FEM Surface (FMS) (FEM Yüzey): kompleks yapıdaki yüzey parçaları için sınırlı bir eleman modeli oluşturmada kullanılır.

• FEM Solid (FMD) (FEM Temel Parça): kompleks yapıdaki temel parçalar için sınırlı bir eleman modeli oluşturmada kullanılır.Generative Structural Analysis (İleri Düzeyde Yapısal Analiz)
Generative Structural Analysis (İleri Düzeyde Yapısal Analiz), 3D (üç boyutlu) sistemler için birincil sıralı mekanik analizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmenizi sağlar.

Bu çalışma alanı aşağıda verilen ürünlerden oluşmaktadır:
Generative Part Structural Analysis (GPS) (İleri Düzeyde Yapısal Analiz) ürünü, uzman olmayan gündelik kullanıcılar için özel olarak hazırlanmıştır. Bu ürünün sezgisel arayüzü, çok az sayıda etkileşim ile mekanik davranış bilgisi elde edebilme imkânı sunar. İletişim kutuları açıklama gerektirmeyecek kadar açıktır ve pratikte her hangi bir yöntem gerektirmezler. Çünkü tanımlama adımları sıralı olarak gerçekleştirilmek zorunda değildir. Karışık bir şekilde de yapılabilirler.

ELFINI Structural Analysis (EST) (ELFINI Yapısal Analizi) ürünü, yukarıda behsedilen ürünün doğal bir eklentisidir ve tamamıyle V5 mimarisine dayanmaktadır. Bu ürün ileriye dönük tüm mekanik analiz gelişmelerinin temelini göstermektedir.

Generative Assembly Structural Analysis (GAS) (İleri Düzeyde Montaj Yapısal Analizi) ürünü, tüm bir montajın mekanik davranışının çalışılabilmesini sağlayan Generative Part Structural Analysis (İleri Düzeyde Parça Yapı Analizi) ürününün entegre bir uzantısı olarak tasarlanmıştır. Ürün, yine aynı “kullanım kolaylığı” ve “kullanım keyfi” ergonomik prensipleri ile birlikte ele alınmıştır.

Generative Dynamic Analysis (GDY) (İleri Düzeyde Dinamik Analiz) ürünü, dinamik bir tepki kapsamında çalışmanızı sağlayacaktır.CATIA Modülleri – Realistic Shape Optimizer
Realistic Shape Optimizer ürününün temel uygulama alanları ve temel özellikleri aşağıda verilmiştir:

– Yükleme koşulları altında parçaları gösterebilme,

– İşlemeyi iyileştirebilmek için ters analiz gerçekleştirebilme (Die, Cast, Mold, …),

– CAD başlangıç tanımıyla karşılaşırıldığında “önceden belirlenmiş” ölçümlere dayanarak parça tanımını geliştirme.Bağlayıcıları yerleştirmenin yanı sıra, tarafsız bir ASCII metin formatına dönüştürülebilecek (aynı şekilde bu formattan önceki haline de dönüştürülebilecek) verinin listelenmesi için raporlar uygulamada yayımlanabilir. Böylece müşteri bağış sisemleri de açılmış olur.

Automotive Body in White Fastening (Araç Beyaz Gövde Bağlayıcılarının Tasarımı) uygulaması bir P3 ürünüdür. Bu yüzden eğer ABF ve FAR lisansları mevcut değil ise bağlayıcılara ait veri gösterilmez. Yalnızca FAR lisansının mevcut olduğu durumlarda Automotive Body in White Fastening (Araç Beyaz Gövde Bağlayıcılarının Tasarımı) verisi gösterilebilir ve bu veri düzeltilebilir ancak değiştirilemez.
Ölçülebilir bir ürün olarak Automotive Body in White Fastening (Araç Beyaz Gövde Bağlayıcılarının Tasarımı) ürünü Assembly Design (Montaj Tasarımı) ve Generative Shape Design (İleri Seviyede Yüzey Modelleme) gibi ürünlerle birlikte kullanılabilir.CATIA Modülleri – Shape Sculptor
Shape Sculptor Version 5 uygulaması, kullanıcıların hızlı bir şekilde poliganal modeller oluşturabilme, düzeltebilme, bu modeller üzerinde değişiklikler yapabilme ve bu modellere bir heykeltıraş gibi şekil verebilme olanağı tanıyan yeni ve güçlü bir üründür.

Shape Sculptor’da taranan bir model gönderilebilir ve ayrıntı ve yeni özellikler ekleyebilmek amacıyla kolaylıkla düzeltilebilir.


Poligonal modelleri oluşturmanın bir diğer yolu da mevcut yüzey modellerini mozaikle döşemek ya da 3D (üç boyutlu) kıvrımlardan yararlanmaktır. Güçlü ve sezisel poligonal tasarım araçları sayesinde yeni özellik ve ayrıntılar poligonal modele eklenebilir.

Kullanım kolaylığı sayesinde Shape Sculptor, yüzey kaplama fazla kompleks bir hal aldığında, poligonal modeller, parçalar ve yüzeye dayalı kavramsal tasarım araçları üzerinde düzeltmeleri kolaylıkla yapabilmek ve tüm bunlara bir heykeltıraş gibi şekil verebilmek için gereken mükemmel bir araçtır.

Shape Sculptor, Generative Shape Design (İleri Seviyede Yüzey Modelleme), FreeStyle ve Automotive Class A gibi kıvrım ve yüzeye dayalı tasarım araçlarıyla ve bunların yanında Digitized Shape Editor, STL Rapid Prototyping ve Quick Surface Reconstruction gibi poligonal ürünlerle birlikte kullanılabilir.Catia Healing Assistant
Healing Assistant, yüzey geometrisi ve yüzey topolojisi üzerinde çalışabilmek için gerkli araç setini sunar. CATIA V5 ile oluşturulmamış parçalar, CATIA V5 geçerlilik standartlarına uymayabilir ve kullanılmadan önce birtakım düzeltme ve ayarlamaları gerektirebilirler. CATIA Modülleri içerisinde bulunan bu modül import edilen dataların kullanımını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Healing Assistant, mümkün olduğunca hızlı ve ergonomik bir şekilde:

  • Oluşabilecek problemler (mesafeli boşluklar, teğet geçme ve eğilme, bükülme) için yüzeyleri analiz etmenizi,
  • Karşılaşılabilecek her hangi bir problemi gidermenizi, sağlar.


Catia Real Time Rendering (Gerçek Zamanlı Render)
Real Time Rendering 1 (RT1), gerçekçi render oluşturabilmek için parça ve ürünler üzerinde eşleme materyallerinin ve tüm ürün geliştirme süreci boyunca kullanılacak materyal özellilerinin tanımlanmasına izin verir. Materyal özellikleri aşağıda verilen materyal özelliklerini tanımlar:

• Fiziksel ve mekanik özellikler (Youngs modülüsü, yoğunluk, ısısal büyüme ve benzeri.)
• 3D sunumu: geometrideki dokular
• 2D sunumu: taslak oluşturma hedefleri için kalıplar

Generative Drafting (Üretken Teknik Resim) ve Knowledge Advisor (Bilgi Danışma) gibi diğer Version 5 ürünleri, Real Time Rendering (Gerçek Zamanlı Render) 1 ile tanımlanan materyal özelliklerine sahiptir. Materyaller, kütüphanelerde düzenlenip yönetilirler. Hazır bir materyal kütüphanesi, Real Time Rendering (Gerçek Zamanlı Render) 1 içermektedir.


Real Time Rendering (Gerçek Zamanlı Render) 2 (RTR), mevcut olan tüm yazılım özelliklerini en verimli şekilde kullanarak, tasarımcıların interaktif bir biçimde gerçekçi ve dinamik renderler ile gerçek zamanlı animasyonlar oluşturabilmelerine imkân tanıyan bir üründür. Kullanıcılar, materyalleri, ışık ve çevreyi dinamik bir şekilde oluşturup hazırlarken, değişim sonuçlarını en hızlı biçimde görüntüleyebilirler. RTR, aşağıda verilenlere benzer birtakım özel anahtar fonksiyonlar sağlamaktadır:

• Lineer olmayan yansımalar gibi ileri düzeydeki yansıma ayarları ve materyal başına bir çevre görüntüsü tanımlayabilme özelliği
• Tümleşik çevre görüntüsü üreticisi
• Yeni manüel uyarlanabilir eşleme işlemcisi
• Mevcut bir materyalden materyal parametreleri kopyalayabilme özelliği
• Basit ve güçlü animasyon yetenekleri

Materyaller eşlenirken, Real Time Rendering (Gerçek Zamanlı Render) ürünleri, CATPart ve .CATProduct (CATParça ve CATÜrün) belge çeşitlerine uygun olacak şekilde bulunabilir. Kullanıcılar, materyalleri pek çok çalışma alanında kullanabilir: örneğin; Parça Tasarımı, Şekil Tasarımı, Montaj Tasarımı, FreeStyle (Serbest Stil) Shaper (Biçimlendiricisi) DMU (tüm çalışma alanları), vb. dir.CATIA Modülleri – Waveguide Design (Dalga Kılavuzu Tasarımı)
Waveguide Design (Dalga Kılavuzu Tasarımı) ürünü, müşterilerine endüstri standarlarına uygunluk, terminoloji ve pratik uygulamalar sağlayarak dalga kılavuzu sistemlerinin fiziksel tasarımlarını oluşturma, değiştirme, analiz edebilme ve yönetebilmede kullanacakları bütün ve eksiksiz bir araçlar seti sunmaktadır. Buradaki araçlar, tüm uygun tasarım içeriğini kavrayabilen akıllı bir dalga kılavuzu düzeni oluşturmaya yönelik özel olarak hazırlanmıştır.

Akıllı dalga kılavuzu tasarımı, kullanıcıların tasarımlarını hazırlama ve geçerli kılma süreçlerindeki verimlerini arttırır. Bununla beraber, edinilen bilgi downstream (aşağı akım) tasarım süreçleri için tekrar kullanılabilir.
Bu ürün, dalga kılavuzu konfigürasyonlarının tanımlanmasını desteklemektedir. Bu bağlamda, akıllı dağıtım, parçaların tutarlı bir şekilde yerleştirilmesi ve bileşenlerin otomatik olarak yerleştirilmesi için gerekli olan genel düzenleme araçları yer almaktadır. Eksiksiz bir dağıtım seti ile parça yerleştirme yöntemleri, özel olarak kullanıcıların verilen belirli bir durum için doğru olanı seçebilmelerine imkân tanır. Proje standartlarına uygunluğu garantileyebilmek için özellik sürümlü tasarım mevcuttur. Fonksiyon sürümlü tasarım ise, tasarım içeriğinin her hangi olası bir değişim senaryosu için mevcut olup olmadığını garanti altına alma amacıyla kullanılmaktadır.

Bu ürün sayesinde müşterilere tüm bunlara ek olarak, hızlı bir şekilde tasarım bilgisini sorgulayabilmek ve uygun rapor verisini oluşturabilmek için eksiksiz yetenekler de sunulmaktadır. Tüm bu tasarım araçları, kullanıcıların tasarımlarını hızlı bir şekilde oluşturabilmelerine, tasarım üzerinde değişiklik yapabilmelerine ve bunları yönetebilmelerine imkân tanıyan son derece sezgisel ve üretken bir arayüz üzerinden sağlanmaktadır.

Kullanıcıları hızlı bir biçimde üretime dâhil edecek proje standartları ile katalogların tanımlanması için mümkün olabildiğince hızlı yöntemler sağlayan kapsamlı ve esnek kurulum fonksiyonları sunar. Ürün, American National Standard Institute (ANSI/ Amerika Ulusal Standarlar Enstitüsü’nü) temel alan bir dalga kılavuzu parçaları başlangıç kataloğu ile birlikte gelmektedir.

Waveguide Design (Dalga Kılavuzu Tasarımı) ürünü, diğer ürünlerle birlikte, kullanıcılara başlangıç tasarımından gemi ya da büro işlemlerine kadar uzanan dalga kılavuzu sistemlerini oldukça esnek bir şekilde yürütebilme yetkisi sunmaktadır.Equipment Arrangement (Donanım Düzenleme)
Equipment Arrangement (Donanım Düzenleme) ürünü, kullanıcılara, üretim bürolarında, süreç ve güç büroları ile gemilerdeki donanımı oluşturup yönetebilmek için özel olarak hazırlanmış eksiksiz bir araçlar seti sunar.
Buradaki araçlar, tüm uygun tasarım bilgisini kavrayabilen akıllı bir tüp sistemleri düzeni oluşturmaya yönelik özel olarak hazırlanmıştır. Söz konusu akıllı tüp sistemleri tasarım yetenekleri, kullanıcıların tasarımlarını hazırlama ve geçerli kılma süreçlerindeki verimlerini arttırır.

Bu ürün, kullanıcıların donanımla ilgili akıllı sunum ve düzenlemeler oluşturup yönetebilmelerini sağlamaktadır. Akıllı donanım düzenlemesi, tasarımların daha verimli bir şekilde oluşturulup geçerli kılınması olanağı sunar. Tüm bunlara ek olarak, edinilen bilgi downstream (aşağı akım) tasarım süreçleri için tekrar kullanılabilir. Bütün bunlar endüstri standarlarına uygunluk ve terminoloji dikkate alınarak pratik uygulamalar sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Bu ürün donanım konfigürasyonlarının tanımlanmasını desteklemektedir. Bu bağlamda, donanımın yerleştirilmesi ve ilgili sistemlerin oluşturulup yönetilmesi için gerekli olan genel düzenleme araçları yer almaktadır. Kapsamlı öznitelik verisi, büro tasarımı bağlamında eksiksiz bir tanımlama oluşturabilmek için donanıma eklenir. Bununla birlikte, bu ürün sayesinde müşterilere, hızlı bir şekilde 3D (üç boyutlu) modele mantıklı ek açıklamaları ekleyebilmek, yine hızlı bir şekilde tasarım bilgisini sorgulayabilmek ve uygun rapor versini oluşturabilmek için eksiksiz yetenekler de sunulmaktadır. Tüm bu tasarım araçları, kullanıcıların tasarımlarını hızlı bir şekilde oluşturabilmelerine, tasarım üzerinde değişiklik yapabilmelerine ve bunları yönetebilmelerine imkân tanıyan son derece sezgisel ve üretken bir arayüz üzerinden sağlanmaktadır.

Equipment Arrangement (Donanım Düzenleme) ürünü, diğer ürünlerle birlikte, kullanıcılara gemi ya da büro işlemlerindeki donanımları son derece esnek bir şekilde yönetebilme yetkisi verir.Plant Layout (Büro Düzenleme)
Plant Layout (Büro Düzenleme) ürünü, üretim bürosu ya da daha farklı bir üretim türü için düzenleme tasarımını kolaylıkla oluşturabilmenizi sağlar. Ürünün temel işlevi, bir büronun ön tasarımı ile kavramsal tasarımının hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesidir.

Bu ürün gözden geçirme ve geçerli kılma süreçleri için başlangıç büro tasarımının düzenlenmesinde maliyeti düşük ve etkili bir yol sunar. Daha sonra başlangıç büro tasarımı genişletilebilir, adım adım geliştirilebilir ve büro tasarım sürecinin sürdürülebilmesi için değiştirilebilir. Tüm bu süreç, geleneksel 2D (iki boyutlu) düzenleme paradigmalarını eksiksiz 3D (üç boyutlu) yeteneklerle birleştiren son derece sezgisel ve basit bir arayüz üzerinden gerçekleştirilir. Bu arayüz sayesinde kullanıcılar büronun 3D (üç boyutlu) bir dijital sunumunu hazırlayabilirler.

Plant Layout (Büro Düzenleme) ürünü, büro tasarım gereçlerini karşılamak için Systems Routing (Sistem Dağıtımı) gibi diğer dijital büro tasarım ürünleriyle birlikte kullanılabilir. Ürün portfolyosu ile birlikte tüm bu ürünler, kullanıcıların büro düzenlerini tasarlayıp iyileştirebilmelerine imkân tanımaktadır.
 
Geri
Üst