Emrah Burulday 27.01.2021 Tarihli Dünya Gazetesi Röportajı

Emrah Burulday

Administrator
Yönetici
3 Ağu 2019
429
141
43
27.01.2021 tarihli Dünya Gazetesi Röportajımız
Our interview has published on the Dünya Newspaper dated 27.01.2021
1613917228816.png


Manas Kalıp, Meksika, Hindistan ve Avrupa’ya ihracat hedefliyorZEHRA ORUÇ/BURSAManas Kalıp, ‘sıfır hata, minimum maliyet, hızlı ve temiz iş’ sloganı ile kurulduğu 2012 yılından bu yana otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve enerji sektörlerinde proses-tasarım ve imalat gerçekleştiriyor. Bugün bin 500 metrekaresi kapalı 2 bin 400 metrekarede faaliyet gösteren firma, Bursa başta olmak üzere Gebze, Adapazarı ve Eskişehir’deki Bir çok Sektör Öncüsü Firmaya hizmet veriyor. Son iki yılda toplamda 2,5 milyon TL’lik makine ve cihaz yatırımı gerçekleştirdiklerini kaydeden Manas Kalıp Pres Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti Genel Müdürü Emrah Burulday, bu yıl için de CNC tezgah ve pres yatırımı gerçekleştireceklerini ve bu bağlamda yaklaşık 3 milyon TL’lik yatırım planladıklarını sözlerine ekledi. Emrah Burulday öte yandan, Otomotiv, Havacılık, kalıpçılık, beyaz eşya, savunma sanayi sektörlerine hitap edecek, tasarım, prototip üretim ve eğitim alanlarını destekleyecek bir yazılım projesi üzerine 2007 Yılından beri çalıştıklarının da bilgisini verdi. Bu bağlamda kurulan
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
wep sitesi ile de bu hedefler için çalışmalar devam ediyor.

Yılın ilk çeyreğinde yine kalıpçılık sektöründe faaliyet gösterecek ikinci şirketi kurmaya hazırlandıklarından da bahseden Burulday, bu sayede Manas Kalıp olarak, daha spesifik projelerde rol alabileceklerini söyledi. 2020 yılında iş hacminde yüzde 50 ila 60 seviyesinde artış yakaladıklarını kaydeden Burulday, “Pandemi döneminde Çin’e yaptırılan kalıp projelerinin yerli piyasaya yönelmesinden kaynaklı bir artış yaşadık. Özellikle ikinci yarısında Yeni porjelerinde etkisi ile yükselen bir ivme yaşadık. 2021’in ilk ayında da iş hacmini dolu geçiriyoruz. Yılsonunda ciroda iki katına çıkmayı hedefliyoruz” dedi.

İlk ihracat deneyimini 2015 yılında Rusya ile yaşadıklarını; ancak uçak krizi sonrası yönünü tamamen iç pazara döndürdüklerini söyleyen Emrah Burulday, ihracat kapısını yeniden aralamak istediklerini söyledi. Burulday, “Hedefimiz Avrupa’ya ihracat başlatmak. Öte yandan, Hindistan ve Meksika pazarlarında potansiyel olduğunu düşünüyoruz ve müşteri araştırmalarımızı yapıyoruz. Halihazırda görüşmelere başladığımız firmalar da var. 2021 yılı içinde ihracata başlamayı hedefliyoruz” dedi. Yıllık 100 civarı Sac, Boru, Profil, alüminyum, paslanmaz parçaların Başta prograssive olmak üzere Tandem ve Transfer kalıp imalat kapasitesi ile çalıştıklarını söyleyen Emrah Burulday, 24 kişi istihdam ettiklerini söyledi.“Sektör elektrikli araçlarla değişmek zorunda”

Kalıpçılık sektörünün ileri teknolojiye evrildiğini ve rekabetin arttığını söyleyen Emrah Burulday, sektöre dair şu değerlendirmeleri yaptı: “Elektrikli araçlarla birlikte Artık Sony, Samsung, Eaple, Google gibi teknoloji devlerinin yanı sıra Başta Ülkemizin Gururu olacak TOGG ile birlikte Bir çok ülkeninde Kendi aracını üretmek için yatırım yaptığını ve bu doğrultuda Yalın Ve endütsri 4.0 ekseninde Daha sade ve üretile bilirliği Daha teknolojik yeni teknik teknolojik ürünlerin ortaya çıkmaya başlamasına sebep oldu. Bilinen Kalıplama teknikleri ile birlikte braketlerin sayısı düşüyor. Daha düşük maliyetli Hafif Sert ve daha az prosesle üretilebilen nano parçalar konuşulmaya başlandı. Araçlarboru-profil veya Kompozit Alüminyum döküm şaseler üzerine giydirilmeye başlandı Kalıpçılık sektöründe de bunlarla beraber değişimin olması şart. Bu değişimde Yüksek teknoloji kullanan Yüksek sertlikte ve hafif malzemelerin kalıplanması ve üretilmesi noktasında yatırımlarını ve Arge çalışmalarını yönlendiren firmalar uzun vadede güçlenecektir”

Kaynak: Dünya Gazetesi
(19.01.2021-Zehra Oruç)
 
Geri
Üst