Emrah Burulday 'ın Eknomi Gazetesi Röportajı (28.09.2023)

Emrah Burulday

Administrator
Yönetici
3 Ağu 2019
429
141
43
roportaj.jpg

Sorular:
1. Şirketinizi kısaca tanıtıp, ticari araçlar faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
- Manas Kalıp Olarak Başta Otomotiv olmak üzere Beyaz Eşya, Mobilya, Enerji ve Diğer sektörlerdeki müşterilerine Sac, Boru, Mil, ve Profil kalıplarının yanı sıra kontrol fikstürleri üretimi gerçekleştirmekte olup; Sac malzeme, Paslanmaz malzeme, Yüksek Sertlikte saclar, Borular ve Alüminyum malzemelerin kalıplanmasında uzmanlaşmıştır.
Başlıca Ürünlerimiz; Ticari araç braketleri, Koltuk parçaları, Kilit mekanizmaları, Çarpışma sönümleyici braketler, Titreşim takozları, Şase Parçaları, Gövde İç parçaları, Isı kalkanı parçaları Ve Hassas parçalardır…
-Tunga Metal Olarak İlgili tüm sektörlere Sac ve diğer metallerden (Sac, Boru, Profil ,vb.) lazer kesim, abkant ve Boru-Profil büküm, kaynak, montaj, toz boya ve kaplama hizmetleri ile Parça ve Metal Aksam üretimi yapmaktadır
Bünyesinde Bulunan robot kaynak hattı ,5 Eksen Boru profil Bükme Makinaları Lazer ve Abkant makinaları ilede ticari araçların metal aksam ve parçalarını üretebilmektedir.…
2. 2023 nasıl geçiyor rakamsal verilerle açıklayabilir misiniz? Ciro hedefi, üretim, yeni bir yatırım, ihracat, ürün portföyünüzde yer alan ürünler, yeni pazarlar ve iç satışlar hakkındaki hedefleriniz nelerdir?
-2023 Kalıp Üretimi noktasında geçen senelere nazaran yavaş olsa da iyi işler yapabildik. 2024 yılında ise Çin ile rakabet noktasında Ortak projelere yöneleceğini düşündüğümüz Otomotiv Firmalarının Kalıp işlerini Hızlandıracağını düşünüyoruz. Türk kalıpçılık sektörü için Bir tehtit olan Çinin Yanına Daha hızlı büyüyen bir tehlike olarak Hindistanında Geldiğini gözlemliyoruz Bu bağlamda Yıllar geçtikçe Rekabetin kızışacağı aşikar Bu noktada Kalıp sektörünün Kendine iyi bir Yön çizmesi gerekliliğini düşünüyoruz.
-Parça Ve Metal Aksam üretimi noktasında ise 2023 Gerek yurt içi gerekse de yurt dışı olarak Yüksek kapasite oranları ile çalışıyoruz. Sürekli Yeni yatırımlarla Tezgah kapasitemizi artırıyoruz. Bu ay Devreye aldığımız Robot kaynak ve kaynak hattı, 5 eksen Boru bükme Makinası, 2. 6KW fiber lazer tezgâhımız 400Ton Eksantrik presimiz ve diğer ekipman ve makinalarla Her Üretimde Daha İyiye Sloganı ile Müşteri memnuniyeti odaklı Rakabetçi üretim teknikleri sayesinde Güçlenerek büyümeye devam ediyoruz.
2024-2025 yılında minimum 5000 metrekare alanda 600 Ton ve 800 ton preslerin yanı sıra CNCBorulazer ve 5 eksen lazer tezgahları yatırımlarını da yaparak Sektörde Yerimizi sağlamlaştırarak ürün gamımızı arttırmayı planlıyoruz.
3. Bu yıl firmanızın iç satış, ihracat, ciro olarak parasal değer ve yüzdelik artışı, ihracat ağına eklenen yeni pazarları nasıl şekillendi?
İç pazardaki yavaşlamayı dış pazardaki Üretimlerle doldurduk. Hedefimiz Gerek iç pazarda gerekse de Dış pazarda Yeni müşteriler ile Ciromuzu çeşitlendirmek Ve Nitelikli kaliteli ürün ve üretimlerle İlgili sanayinin birinci sırada tercih ettiği Tedarikçi konumunu korumayı ve dahada kuvvetlendirmeyi sürekli aksiyonlar alarak ve yenilenerek sürdürmek istiyoruz. Bu bağlamda Halihazırda İso 9001/2015 tüvNord Belgesi olan firmamıza Gerekli yatırımlar ekseninde çalışmaları hızlandırıp IATF 16949:2016 Belgesini kazandırarak kalitemizi tescillemek istiyoruz.
4. Kaç ülkeye satış yapıyorsunuz? İhracatınızda öne çıkan ülkeler hangileri? İç ve dış pazarlarda daha çok hangi ürün gruplarınız talep görüyor?
-Şu an İtibari ile Avrupa ülkelerinden Almanya başta olmak üzere Bir çok ülkeye İhracat kapasitesi ile çalışıyoruz, Diğer Avrupa ülkeleri ile Dünya üzerinde Talep olacak veya olabilecek tüm üreticiler kapsama alanımız içinde olacak şekilde Çalışmalarımız devam ediyor… Kalıp Çeşitlerinin yanı sıra, Metal Parça veya Metal aksam üretimi noktasında yurt dışı ve yurt içi pazarlarda ciddi açıklar var ve bunları Kendi ürünlerimiz ile de Taçlandırmak istiyoruz…
5. Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Bütçenizin yüzde kaçlık kısmını Ar-Ge harcamalarına ayırdınız? Ar-Ge faaliyetleriniz kapsamında 2023’de pazara sunduğunuz yeni bir ürün bulunuyor mu? Varsa, ilgili ürünün muadillerine göre farkını ve satışlarınıza etkisini anlatır mısınız?
Arge Çalışması noktasında Yaptığımız ürünler genelde nihai ürünler ve bitmiş ürünlerin üretimi olduğundan Ürünsel bazda arge çalışmaları yapmak yerine, tüm gücümüzü Yalın üretim teknikleri Daha rekabetçi olmak ve üretilen ürünlerin İstenen stantlarda olması için faaliyetlere harcamaktayız…
5. Faaliyet alanınız itibarıyla temel sorunlarınız hakkında değerlendirme yapar mısınız? Sizce sektörün sorunlarının çözümü noktasında hangi önlemler alınmalı? Bu kısımda yetkililere önerilerde bulunmanız, sektörünüzün sorunlarını doğru analiz etmemiz açısından önem taşıyor.
- Ülkemizde Maalesef tüm sektörlerde Nitelikli Eleman açığı bulunmaktadır. Bu anlamda Sanayici ve Bakanlık olarak El ele verilerek Gerekli iyileştirmeler ve çalışmalar yapılmalıdır. Biz Manas Ve Tunga Olarak Desteklediğimiz
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
adresi ile Bu açığa bir nebzede olsa çaba hjarcayarak ve ücretsiz eğitimlerle Sektöre kalifiye personel takviyesi noktasında destek sağlamaktayız.
-Diğer en büyük sorun ise İşletme ve Fabrika binaları noktasında Eksiklik ki Bu çok büyük bir sorun olarak Önümüzde Duruyor. Türk sanayisinin Kalbi Marmara Bölgesi Çarpık Sanayi yapılaşması dolayısı ile yetersiz alt yapı ve yeterli sayıda nitelikle sanayi bölgelerinin olmaması nedeni ile Olası Bir Deprem, Savaş Durumunda Üretim büyük oranda aksayacak ve Gerek sanayici Gereksede Ülkemiz Mali noktada Ciddi Kayıplar verecek ve hatta toparlanamayacak bir noktaya gidecektir. En kısa sürede Özellikle Küçük ve Orta ölçekli firmaların En başta dahil edildiği Savaş,Deprem Vb tüm Senaryoların düşünüldüğü, Şehrin Çeşitli bölgelerinde Üretim çeşidinin yoğunluğuna göre Sanayi bölgeleri Ulaşım ve Altyapı dahil inşa edilmesi gerekliliğine ve bununda en acil bir biçimde yapılması gerektiğine inanıyoruz.


Emrah Burulday
Manas Kalıp Ve Tunga Metal
Yönetim Kurulu Başkanı
 
Geri
Üst