Sıvama Kalıplarında hangi araçları kullanıyorsunuz?

ciftci.ibrahim

Yeni Üye
1 Ocak 2021
3
1
3
Merhabalar, Sıvama kalıbı tasarımında ve tasarımın doğrulanmasında hangi yazılımları kullanıyorsunuz?
Tasarım doğrulamasında en büyük araç tabi ki de deneyim ama kompleks parçalarda öngöremediğiniz açılım alma, geri yaylanma ve ya yırtılma gibi durumları nasıl tespit ediyorsunuz?
Nx, Catia gibi cad programlarının modülleri bu konuda yeterli oluyor mu yoksa autoform ya da dynaform gibi bu konuda özelleşmiş yazılımları mı kullanıyorsunuz?

Kürşad Türkeş

Moderator
Yönetici
13 Ağu 2019
144
24
18
Tasarım dan ziyade Proses incelemesini sruyorsunuz sanırım...
Kalıp tasarımı tamamen tecrübe ile Alakalı. Proseste İncelme Yırtılma Geri esneme vs Tecrübe ilede Bulunacağı gibi Net olarak görmek isterseniz Autoform Pamp Stamp Veya diğer Analiz programlarını bilmeniz (Tam olarak) Size büyük fayda sağlayacaktır...
Catianın bu iş için modülü yok ama Gerek Autoform Gere FTI gibi programların Eklentileri var kurulum yapılabilen Bunun yanında VISI cad ve NX in kendi içinde modülleri var ama bunlar Autoform kadar İYi değil...

Öncelik MEsleki Tecrübe yardımcı olması adına Autoform ve diğerleri

ciftci.ibrahim

Yeni Üye
1 Ocak 2021
3
1
3
Tasarım dan ziyade Proses incelemesini sruyorsunuz sanırım...
Kalıp tasarımı tamamen tecrübe ile Alakalı. Proseste İncelme Yırtılma Geri esneme vs Tecrübe ilede Bulunacağı gibi Net olarak görmek isterseniz Autoform Pamp Stamp Veya diğer Analiz programlarını bilmeniz (Tam olarak) Size büyük fayda sağlayacaktır...
Catianın bu iş için modülü yok ama Gerek Autoform Gere FTI gibi programların Eklentileri var kurulum yapılabilen Bunun yanında VISI cad ve NX in kendi içinde modülleri var ama bunlar Autoform kadar İYi değil...

Öncelik MEsleki Tecrübe yardımcı olması adına Autoform ve diğerleri

Yanıtınız için teşekkürler. Nx tarafında bu incelemeler, araştırmalarıma göre <Analyze Formability-One-step> ile inceleniyor gibi. Tek kalıpta sıvaması yapılan parçalar için tamam ama iki adımda sıvaması yapılan parçalar için yine bu modülü kullanabilir miyim? İnternette bununla ilgili bir örneğe rastlamadım.

Düzeltme: Başlıkta sıvama kalıbı diye yazmıştım ama bu gönderideki sorum derin çekme kalıbı ile alakalıdır.

Son düzenleme:

Emrah Burulday

Administrator
Yönetici
3 Ağu 2019
429
141
43
Yanıtınız için teşekkürler. Nx tarafında bu incelemeler, araştırmalarıma göre <Analyze Formability-One-step> ile inceleniyor gibi. Tek kalıpta sıvaması yapılan parçalar için tamam ama iki adımda sıvaması yapılan parçalar için yine bu modülü kullanabilir miyim? İnternette bununla ilgili bir örneğe rastlamadım.

Düzeltme: Başlıkta sıvama kalıbı diye yazmıştım ama bu gönderideki sorum derin çekme kalıbı ile alakalıdır.
Formlu parça veya Bardak benzeri parça çekecekseniz Olay değişir.
Bardak şeklinde bir parçaya derin çekme yapacaksanız bunun için hesaplamalar var (Sac kalitesi, Radyüs boyutu, U veya T şeklinde mi bir sürü etkileyen faktörler var.

Visi programında Bu tür çekmeler için seçenek var ama parça formlu ise tamamen yüzey çalışma yapmalısınız ve hesaplarını iyi bilmeniz gerekiyor.

Autodorm Prograsif modülü var orada da yaptığınız proseslerin doğruluğunu Sağlayabilirsiniz...

İlk sorunuza Binaen.
Autoform,Dynaform,Pamp Stamp gibi programlardan birini iyi bilir ve kalıplama mantığına hakim olursanız ki buda tecrübe gözlem vs ister istediğinizi yapabilirsiniz

Önerim VİSİ - Autoform ikilisi Veya CATİA,NX - Autoform ikilisi

Kürşad Türkeş

Moderator
Yönetici
13 Ağu 2019
144
24
18

Kalipçılık bilgisi Tasarım bilgisi Ve tasarım+Analiz Yazılımlarından biri
İstediğiniz şeyi hiç bir yazılım birde bir yapamaz burda proses mantığı ve hesap devreye giriyor bazı basit parçaları Visi , NX, Cımatron gibi programlarda yapabilirsiniz parça kompleks ve farklı ise Devreye kalıpçılık bilgisi ve Tasarım bilgisi giriyor... Bunlarda zamanla olacak şeyler

Geri