Türkiye'nin İlk Robotik ve Yapay Zeka Enstitüsü Kuruldu

Yasin ATEŞ

Moderator
Yönetici
Vip Üye
10 Haz 2020
42
28
18
Türkiye'nin ilk Robotik ve Yapay Zeka enstitüsü nedir, öğrenciler neye göre seçilecek? İşte tüm detay
Hızla büyüyen teknoloji sektörüne eleman yetiştirmek amacıyla Adnan Menderes Üniversitesi'nde kurulan Robotik ve Yapay Zeka enstitüsü, dünyada ikinci Türkiye’de ise ilk olma özelliğine sahip.
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi bünyesinde kurulması planlanan ve Türkiye'nin ilk Robotik ve Yapay Zeka enstitüsü olma özelliğini taşıyacak yeni program, sanayinin ihtiyacı olan elemanın sağlanmasında rol oynayacak. Enstitünün amacında ise teknolojiyi satın alarak adapte olmak yerine teknolojiyi üretebilmek.
turkiyenin-ilk-robotik-ve-yapay-zeka-enstitusu.jpg
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir Türkiye'nin ilk Robotik ve Yapay Zeka enstitüsü hakkında iddialı açıklamalarda bulunurken enstitü misyonunu şöyle yorumladı: “Fiziksel dünya ve görsel çevrede robotik ve yapay zeka teorisi, tasarımı, gelişimi ve yayılmasına yardımcı olacak her türlü eğitim, proje ve destek faaliyetinin yerine getirilmesidir
Yapay zeka yazılımlarıyla ilaçlama, ölçümleme, dijital kayıt tutma, fotoğraf ve video arşivleri oluşturma gibi yeteneklere kavuştular. Otonom sürüş katiyetlerinde beklediğimizin ötesinde kazanımlar elde ettik. İnsansız deniz araçlarını da üretmek için fizibilite çalışmalarına başladık"turkiyenin-ilk-robotik-ve-yapay-zeka.jpg

Türkiye'nin ilk Robotik ve Yapay Zeka Enstitüsünde Verilecek Dersler
Türkiye'nin ilk Robotik ve Yapay Zeka enstitüsünde açılacak olan Yapay Zeka Anabilim Anabilim ve Robotik Teknolojileri Anabilim dalında verilecek dersler şu şekilde:
  • Robotik Teknolojileri dersleri: Robotiğin Temelleri, Endüstriyel Robotik Uygulamaları, Robot Elektroniği, Robotik Kontrol, Güzergah Planlama Ve Haritalama Metotları, Robotikte Yapay Zeka Ve Makine Öğrenmesi, Robotik Programlama Metotları, Robotikte Yapay Görme Sistemleri, Robotik Sistemlerde Otonomi.
  • Yapay Zeka Anabilim dersleri: Makine Öğrenmesi, Doğal Dil İşleme, Bilgisayar Görüşü, Yapay Zeka Veri İşleme Teknikleri, Derin Öğrenme Teknikleri Ve Endüstriyel Uygulamaları, İleri Yapay Zeka Uygulamaları.
 
Geri
Üst