Üçlü Yürüyen Işık Devresi

Akif Er

Aktif Üye
Yönetici
Vip Üye
8 Kas 2019
311
79
28
Üçlü Yürüyen Işık Devresi

Devrede 6 adet direnç 3 adet transistör ve 3 adet led diyot ve 3 adet kondansatör kullanılmıştır.

Devre transistörün; doğru polarması esasına göre çalışır.

NPN tipi transistör çok kullanıldığı için bu devrede de NPN tipi transistör kullanılma yoluna gidilmiştir.

Kısaca devremiz aşağıdaki şekle göre çalışır.

Beyz ve kollektör ucuna + emiter ucuna – gerilim uyguladığımızda BC arası diyot gibi çalışır. Fakat uygulanan gerilim hiçbir zaman 0,5 ile 0,7 üstüne geçmez. 0,7 volt üstüne çıktığında transistör zarar görür.

Transistörler genelde anahtar olarak kullanılır. Uygun gerilimin (DC) % 5 lik bir kısmı B-C arasından geçerken % 95 lik büyük bir kısmı C-E arasında devresini tamamlar.

Devrede kullanılan kondansitörler (C) led diyodların sırayla yanıp- sönmelerini sağlarlar. Her transistör kondansitörlerin kapasiteleri ve direnç değerleri doğrultusunda sırayla (1-2-3) devreye girip kondansitörün deşarjından sonra kendinden sonra gelen transistöre iletime sokar bu işlem periyodik olarak devam eder.

Led diyotlar yerine, role, triyak, tristör vb. elektronik devre elemanları kullanılabilir. Böylelikle büyük yükler sürülebilir. (motor, 220 volt lambalar) kullanım alanları (discolarda, konserlerde özel ışıklandırma isteyen yerlerde)

Elektrolitik Kondansatörler

Dielektrik olarak ince bir oksit tabakası meydana getirilmiş , kimyasal olaylara bağlı olarak çalışan kutuplandırılmış kondansatörlerdir. Uçları ( + ) ve (-) olarak belirtilmiştir. Aynı değerdeki diğer cins kondansatörlere göre daha küçük boyutludurlar. Kondansatör üzerinde çalışma gerilimi ve kapasitesi yazılıdır.


Rar Şifresi:alghaform.com
 

Ekli dosyalar

  • üçlü yürüyen ışık devresi.rar
    913.8 KB · Görüntüleme: 0
Geri
Üst