Volkswagen uluslararası yatırım kararını verdi!

Yasin ATEŞ

Moderator
Yönetici
Vip Üye
10 Haz 2020
42
28
18
volkswagen-turkiye-fabrikasi-icin-kararini-vermis-olabilir.jpg

Otomobil endüstrisi yayıncısı Automobilwoche, Çarşamba günü Alman otomobil üreticisinin kaynaklarına atıfta bulunarak yaptığı açıklamada Volkswagen Türkiye fabrikası için aldığı karar hakkında iddialarda bulunmuştu. Bu gelişmenin üzerine aslında Volkswagen uluslararası yatırım detayları ve kararı ortaya çıktı.
2021-vw-tiguan-tanitildi.jpg

Automobilwoche’un Alman otomobil üreticisine yakın kaynaklardan aldığını iddia ettiği bilgiye göre VW; planlanan çok markalı fabrikayı daha önce açıklanan şekilde Manisa’ya inşa etmeyecek. Bunun yerine, yeni nesil VW Passat ve Skoda Superb modelleri Slovakya’daki Bratislava fabrikasına taşeron olacak. Automobilwoche’un Wolfsburg grubundaki birkaç kaynak tarafından doğrulandığı iddiasıyla ortaya çıkan habere göre, Manisa’da kurulacak yeni fabrikada 4 bin kişiye istihdam sağlanmasının önü de kapanmıştı.
volkswagen-turkiye-fabrikasi-icin-kararini-vermis-olabilir-2.jpg
Bu gelişme sonrasında Dünya gazetesinden Mehmet Kaya’nın haberine göre; Türk yetkililere mektup COVID-19 salgını nedeniyle Volkswagen’in üretim planlarını yeniden yaptığı, bütün yeni tesis yatırımlarını “askıya aldığı” belirtildi.

Mektupta, COVID-19 salgınının bütün ekonomileri olumsuz etkilediği tüm girişimlere rağmen ekonomik daralmanın ve otomotiv sektörünün planlanan satış rakamlarına ulaşmasının 2-3 yıl süreceği belirtildi. Şirketin yeni ortama uyum sağlamak için bütün planlarını gözden geçirdiği belirtilen mektupta, yatırımı durdurma kararının sadece “COVID-19 salgınının yarattığı ekonomik ortam ve düşen satışlar nedeniyle” alındığının altı çizilerek şunlar kaydedildi:

“VW Grubu bu ortama bakarak, Uluslar arası otomotiv pazarındaki değişen duruma uyum sağlamak istiyor. Bu maalesef Manisa’daki yeni üretim tesisi projesini de etkileyecek. Bu projeyi kararlılıkla güçlü bir şekilde destekledik. Türkiye pazarının orta ve uzun vadeli durumuna kesinlikle inanıyoruz. Ancak şimdi COVID-19 salgınının küresel pazardaki satışlara etkisini, yıllık büyüme ve otomotiv sanayi satışlarına yönelik ortamı değiştirdiğini kabul etmeliyiz. Önümüzdeki yıllarda sadece satışlardaki düşüşü telafi etmeye çalışacağız. VW açısından gelecek birkaç yıl için ek üretim tesisleri gerekli değil. Küresel bir şirket olarak uluslar arası gelişmeleri dikkate almamız gerekiyor. VW Yönetim Kurulu, yeni bir üretim tesisi için önceki planları askıya almayı kararlaştırdığından, tüm araç projeleri öngörülebilir gelecek için ve korona krizinin etkisi gerçekleşene kadar mevcut üretim tesislerinde üretilecek. Otomotiv pazarlarındaki mevcut gelişmeler göz önüne alındığında, bu alabileceğimiz tek karardır.” açıklamasında bulunuldu.Ortaya atılan iddialar sonrasında VW yetkililerinin yaptığı açıklamaya bakılacak olursa, uzun bir süre VW’ye ait yeni bir girişim duyamayacağız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri