ALTERNATİF AKIM DEVRELERİ

Akif Er

Aktif Üye
Yönetici
Vip Üye
8 Kas 2019
311
79
28
ALTERNATİF AKIM DEVRELERİ

ALTERNATİF AKIM DEVRELERİ

A. DEVRE ELEMANLARI VE TEMEL DEVRELER

Alternatif akım devrelerinde akımın geçişine karşı üç çeşit direnç (zorluk) gösterilir. Devre elamanları dediğimiz bu dirençler: (1) R omik direnci; (2) L endüktansın endüktif direnci; (3) C kapasitansın kapasitif direncinden ibarettir. Bu elamanlar sembolik olarak Şekil 1'de olduğu gibi gösterilir.


1582004048822.png

Daha ileride açıklanacağı gibi, birimi henri olan L endüktansı ve birimi farad olan C kapasitesi sabit sayılarla çarpılarak, elektrik akımına karşı gösterdikleri zorluklar ohm olarak bulunabilir.

Alternatif akımda üç çeşit temel devre vardır. Bunlar Şekil 1 de görüldüğü gibi (1) R omik devre; (2) L endüktif devre; (3) C kapasitif devredir. Temel devrelere uygulanan U gerilimi ve devrenin I akımı etkin değerlerdir. I devre akımı, uygulanan gerilime ve devre elamanlarının direncine bağlı olarak değişir. Devre elamanları kendi aralarında seri, paralel ve seri - paralel (karışık) olarak bağlanırlar.

İdeal (saf) olarak kabul edilen bu elemanlara sinüsoidal bir alternatif gerilim uygulanırsa, geçen akım sinüsoidal bir A.A. olur.

Devre elamanlarının ideal özellikleri:

R omik direncinde endüktif direnç etkisi yoktur. Endüktif devrede ve kapasitif devredeki L ve C elamanlarında omik direnç etkisi ve güç kaybı yoktur.


Rar Şifresi:alghaform.com
 

Ekli dosyalar

  • ALTERNATİF AKIM DEVRELERİ.rar
    1.5 MB · Görüntüleme: 0
Geri
Üst