Fırnaz Koyu (ANTALYA)

Akif Er

Aktif Üye
Yönetici
Vip Üye
8 Kas 2019
311
79
28
Fırnaz Koyu (ANTALYA)
1583411316305.png

Antalya ili Kaş ilçesine bağlı Yeşilköy beldesi yakınlarında yer alan ve koruma alanı kapsamında olduğu için tesisleşmeye izin verilmeyen bir bölgedir. Fırnaz Koyu, Muar Kürü ya da Muğar Kürü olarak da bilinir.

Kara yoluyla ulaşım için Kaş-Kalkan istikametinde Kalkan'ı 4 km geçtikten sonra Yeşilköy belde merkezine varmadan önceki yol ayrımı kullanılır. Bölgenin koruma alanı kapsamında olması dolayısıyla kara yolu ulaşımı için ayrılan yol asfalt değildir. Bu nedenle biraz meşakkatli bir yolculuktan sonra eşsiz güzellikteki koya ulaşılır.

Bir diğer ulaşım şekli de Kalkan'dan tekne kiralamak suretiyle deniz yoluyla ulaşımdır.

Yerli ve yabancı yatların mutlak ziyaret noktalarından biri olan koyda insanı gençleştirdiğine inanılan çamur ile çamur banyosu yapılabilir. Turkuaz renkli sularının berraklığı yıl boyunca hiç değişmez. Çevresi sarp yamaçlarla çevrili olan koy, aynı zamanda Likya Yolu üzerinde yer almaktadır.

Bölgede eski çağlara ait yaşantının izlerini taşıyan eserlerden en önemlisi Delik Kemer olarak bilinen su kemeridir. Bu kemer, Likya döneminin en önemli kenti olan Patara'nın su sorununu çözmek amacıyla yapılmıştır. Olumsuz arazi koşullarına rağmen suyun tepeleri aşmasını sağlayacak şekilde dönemine göre oldukça yaratıcı bir mühendislik tekniği kullanılarak yapılmış kemer, her yıl çok sayıda turist çekmektedir.
1583411366855.png
 
Geri
Üst